David Heyrovský: Gravitační čočky, 19. května 2017

Naměření odklonu světla v gravitačním poli Slunce v roce 1919 bylo slavným potvrzením důsledku obecné teorie relativity. Trvalo 17 let, než v roce 1936 Albert Einstein vydal článek zkoumající průchod světla gravitačním polem jiných astrofyzikálních objektů. V něm odvodil základní vlastnosti tzv. gravitační čočky. Trvalo dalších 43 let, než byl v roce 1979 objeven první takový systém, ve kterém gravitační pole bližší galaxie vytváří dva obrazy vzdálenějšího kvasaru. Dnes už jsou známé stovky podobných gravitačních čoček tvořených galaxiemi. Navíc bylo pozorováno kolem 15 tisíc případů gravitačního mikročočkování hvězdami v naší galaxii. Z pouhé zajímavosti se gravitační čočky postupně staly důležitým astrofyzikálním nástrojem, umožňujícím například pozorování nejvzdálenějších objektů ve vesmíru nebo hledání exoplanet.

David Heyrovský studoval teoretickou fyziku na Matematicko fyzikální fakultě UK (Mgr.), astronomii na Harvard University (PhD), pracuje na Ústavu teoretické fyziky MFF UK, zabývá se teoretickou astrofyzikou, zejména gravitačním čočkováním.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.

Další pátek, tedy 26. května budeme pokračovat v cyklu Historie vývoje jaderných zbraní třetím dílem, tentokrát s Petrem Tomkem a přednáškou na téma Balistické nosiče jaderných zbraní.

Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *