David Vokrouhlický: Rodiny a páry mezi asteroidy, 12. dubna 2019

Asteroidy jsou malá tělesa Sluneční soustavy. Více než 90% se nachází v tzv. hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem. Podrobnějsi analýza architektury jejich drah ukazuje na statisticky významne shluky, rodiny asteroidů. Jejich existence byla prokazána již před 100 lety, přesto hlavní novinky jejich výzkumu proběhly v posledních dvou dekádách, když systematické přehlídky objevily velké množství nových těles (aktualně témeř milion). Jedním z obtížných témat se ukázalo stanovení stáří asteroidálnich rodin. V přednášce ukáži několik metod vhodných pro odhad stáří rodin asteroidů a budu diskutovat, k čemu je tato informace dobrá. Snaha nalézt stále mladší rodiny asteroidů vedla v posledním desetiletí k objevu parů asteroidů, příbuzných k jejich binarním soustavaám. I o nich se krátce zmíním.
 
David Vokrouhlický (* 1966) je český astronom a vysokoškolský učitel. Kromě výuky astronomie se zabývá především dynamikou pohybu malých těles sluneční soustavy. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po absolvování začal pracovat na Astronomickém ústavu UK jako odborný pracovník. V roce 2000 zde habitoval.
Vyvinul nové fyzikální modely pro negravitační síly působící na malé planetky a meteoroidy. Především studoval tzv. Jarkovského jev.
 
Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/319745882229194/
 
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie ve druhém patře.
 
Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.
 
Příští pátek 19. dubna budeme pokračovat v cyklu o historii trestu smrti třetí přednáškou, jako obvykle od Romany Šumavské.
 
-Vítek-

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *