Jan Rybář: Vývoj evropské hudby, 27. listopadu 2015

 

Přednáška Vývoj evropské hudby si neklade za cíl vychrlit na vás kvanta dat, skladatelů, skladeb či hudebních stylů. Těch bylo za cca. 1000 let vývoje (který se tato přednáška snaží pokrýt) nespočetně. V přednášce se naopak snažím poukázat na důvody, které skladatele vedly k tomu, že se hudba vyvíjela daným směrem. V minulosti také mnohokrát docházelo ke komplikaci a opětovnému zjednodušování hudební struktury. Vývoj tedy probíhá v jakýchsi vlnách a hudební historie je plná snahy o výraznou progresi, ale také o časté ohlédnutí zpět do minulosti.

Hudební skladatel a dirigent Jan Rybář vystudoval Hudební a taneční fakultu Akademie muzických umění v Praze, mezi lety 2002-2013 byl členem skladatelského sdružení Konvergence, kde se angažoval jako klavírista, dirigent, skladatel a organizátor. Během této doby nahrál celou řadu nahrávek pro Český rozhlas, na nichž účinkuje jako klavírista i dirigent. Od roku 2013 spolupracuje jako sbormistr s ženským sborem Bubureza, který působí při Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy. Pracuje také jako korepetitor na ZUŠ Učňovská v Praze 9 a příležitostně se věnuje i výrobě audio a video nahrávek z různých hudebních akcí. Jan Rybář je rovněž aktivním členem tradičního spolku Umělecká beseda, kde se angažuje nejen jako skladatel a dirigent, ale také jako pomocník při produkci koncertů. Mezi jeho současné projekty patřila například nová hudba k německému filmu Upír Nosferatu z roku 1921 napsaná pro Ansámbl Prague Modern doprovázený ženským sborem Bubureza.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
Neformální část diskuse v salonku Cafe Kampus v Náprstkově 10.

Komentáře

komentáře

komentáře 2

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *