Jan Toman: Poslední hranice – Podledovcová jezera na Zemi, jejich obyvatelé a možné obdoby ve sluneční soustavě, 13. listopadu 2015

Podledovcová jezera, dlouhodobě izolované vodní kapsy překryté kilometry ledu, nepřestávají přitahovat lidskou představivost. Už na první pohled provokují svou podobností s endohydrosférami, podledovcovými oceány Europy a dalších měsíců velkých planet sluneční soustavy. Od chvíle, kdy se na začátku roku 2012 podařilo týmu ruských polárníků provrtat až k hladině Vostoku, největšího podledovcového jezera na Zemi, zájem o tyto Antarktické habitaty ještě vzrostl. V následujících letech se o navrtání podobných jezer pokusila řada dalších vědeckých týmů. I přes nejrůznější strasti výzkumu v polárních podmínkách tak začínají fascinující poznatky o těchto exotických habitatech přibývat raketovým tempem. Seznámíme se s výzkumem podledovcových jezer, nejzajímavějšími objevy týkajícími se jejich biologie a pokusíme se nalézt užitečné paralely s podobnými objekty jinde ve sluneční soustavě.

 
Jan Toman je doktorandem na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zaměřuje se zejména na problémy evoluční a teoretické biologie, zejména teorii zamrzlé evoluce a další moderní přístupy v evoluční biologii. Je autorem monografie Pohlavní rozmnožování optikou evoluce, kterou na začátku roku vydalo nakladatelství Academia.

 
Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
Neformální část diskuse v salonku Cafe Kampus v Náprstkově 10.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *