Jan Toman: Vznik života, 21. července 2017

Počátky života jitří lidskou představivost odnepaměti. Můžeme o nich ale dnes říci něco s větší jistotou než naši starověcí, novověcí i zcela moderní předchůdci? Podle všeho ano. Zatím se sice nerýsuje jeden nejpravděpodobnější scénář vzniku života, ale poznatky se slévají v několik nesmírně zajímavých proudů. V rámci přednášky si ukážeme více i méně exotické hypotézy vzniku jednotlivých komponent živé buňky a jejich přerodu v první organismy. Neopomineme ani některé aktuální objevy a vše završíme souhrnem toho co víme, nevíme, a můžeme v nejbližší budoucnosti osvětlit. Zkrátka ovšem nepřijdou ani teorie, které s moderními poznatky o vzniku života na naší planetě moc nepasují – lehce totiž jejich způsobem může vznikat život na jiných vesmírných tělesech.

Jan Toman je doktorandem na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zaměřuje se zejména na problémy evoluční a teoretické biologie, zejména teorii zamrzlé evoluce a další moderní přístupy v evoluční biologii. Je autorem monografie Pohlavní rozmnožování optikou evoluce, kterou na začátku roku 2015 vydalo nakladatelství Academia.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.

Další pátek, tedy 28. července bude naším hostem Michaela Košová s níž budeme probírat problematiku pojmu duše v přednášce nazvané “Cesta do hlubin pojmu duše”.

Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.

Nakonec si Vás ještě dovolím co nejsrdečněji pozvat na skeptické pivo, které se bude konat 26. července v restauraci Dno Pytle na Vinohradské třídě od 17 hodin.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *