Jiří Podolský: Gravitační vlny a Nobelova cena 2017, 15. prosince 2017

Čtvrtek 14. září 2015 se do historie vědy zapsal jako významný den: interferometry LIGO v USA zachytily signál GW150914. Poprvé tak byly detekovány gravitační vlny, jejichž existenci 100 let předtím předpověděl Albert Einstein jako důsledek své obecné teorie relativity. K překvapení mnohých byl signál tak zřetelný, že mohl být věrohodně interpretován jako následek srážky a splynutí dvojice velkých černých děr, jež se odehrála před miliardou let v hlubokém kosmu. V přednášce popíšeme uvedený objev, za který letos získali Nobelovu cenu Reiner Weiss, Barry Barish a Kip Thorne. Kromě historických souvislostí zmíníme další už prokázané gravitační vlny a nahlédneme do budoucnosti nově zrozeného oboru gravitační a mnohopásmové astronomie.

Jiří Podolský (*1963) vystudoval teoretickou fyziku na matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Na Ústavu teoretické fyziky na MFF UK se zabývá hlavně relativistickou fyzikou a kosmologií.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti. Po přednášce následuje Vánoční večírek, do restaurace Na Křižovatce (Uterus) půjdeme znovu až v příštím roce.

Milí Pátečníci.

 

I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje Vánoční večírek, do restaurace Na Křižovatce (Uterus) půjdeme znovu až v příštím roce.

 
Příští Pátečnická přednáška se uskuteční 5. ledna 2018, kdy přivítáme Michala Švandu z MFF UK, s nímž budeme hovořit o helioseismologii, tedy vědě zkoumající vnitřní stavbu (nejen) Slunce.
Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.
A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *