Julie Nekola Nováková: Astrobiologický průzkum vesmíru, 24. února 2017

Touha odhalit počátky života na Zemi a zjistit, zda by v minulosti i dnes mohl existovat také jinde ve vesmíru, z velké části pohání průzkum vesmíru. Přímo astrobiologického průzkumu ale bylo překvapivě málo – doposud pouze americké sondy Viking, které v 70. letech minulého století přistály na Marsu. Chystaná vozítka ExoMars 2020 (ESA/Roscosmos) a Mars 2020 (NASA) by to však měla změnit. Co od nich můžeme čekat a jak si mohou vést ve srovnání s Vikingy, jejichž výsledky ve vědecké komunitě dodnes vzbuzují diskuse? V oblasti nepřímého průzkumu spojeného s astrobiologií se také máme na co těšit, a to především v souvislosti s připravovaným teleskopem Jamese Webba. Po čem konkrétně bychom měli pátrat, když na vzdálenost mnoha světelných let pátráme po životě?

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.

Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.

Příští týden, to je 3. března budeme přítomni druhému dílu seriálu Michala Marčišovského o Historii vývoje jaderných zbraní. Pozor! Přednášející si opět nepřeje pořízení záznamu, doporučuji tedy všem které přednáška zajímá přijít.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *