Marek Orko Vácha: Desetiletí lidského genomu, 8. ledna 2016

Za posledních deset let se přečtení genomu člověka zlevnilo milionkrát, přičemž v dějinách ekonomie jsme se dosud nesetkali s žádnou službou či zbožím, u nichž bychom byli svědky něčeho podobného. Historie molekulární biologie se započala rokem 1953 odhalením šroubovicové struktury DNA, o půl století později vyústilo intenzivní bádání v kompletně osekvenovaný lidský genom. Ani s tím se však vědecké úsilí nespokojí, dalším cílem s výhledem asi na deset let je sekvenace genomů všech lidí na Zemi. V první části přednášky se vydáme za dobrodružstvím poznání, a podíváme se na závody mezi HGP a Celera Genomics, prozíravou Bermudskou deklaraci a spor o patentování genů. V druhé části potom navážeme výhledy do budoucnosti, firmou 23andMe a genetickým profilem, který si dnes může nechat udělat každý, a také si povíme o tom, jak znalost genomu pacientů ovlivní paradigma zdravotnictví.

Marek Orko Vácha vystudoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně obor molekulární biologie a genetika, teologii studoval v Olomouci a v Bruselu. V letech 1997 a 2000 se účastnil dvou výprav na Antarktidu. V roce 2002 žil šest měsíců v trapistickém klášteře Sept-Fons ve Francii. Je přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Karlovy univerzity. Je administrátorem ve farnosti Lechovice u Znojma. Na Fakultě sociálních studií v Brně vede seminář zaměřený na vztah křesťanství a ekologie. Publikuje v řadě odborných i populárních periodik, zabývá se tématy evoluční biologie a lékařské i environmentální etiky.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
Neformální část diskuse v salonku Cafe Kampus v Náprstkově 10.

 

Milí Pátečníci.

Dovolte abychom Vám popřáli všechno nejlepší do nového roku, hodně zdraví, štěstí a ať se Vám daří.

Dále bych Vás chtěl moc poprosit, abyste na tuto přednášku přišli včas. Vzhledem k osobě našeho přednášejícího očekáváme poměrně dlouhou diskuzi, rádi bychom proto začali včas, tedy od 17:00. Do budoucna bychom chtěli začínat včas pravidelně, právě proto, aby bylo více času na diskuzi.

Pro ty z Vás, kteří jsou na Facebooku. Od letošního roku budeme, jménem oficiální stránky Sisyfa na Facebooku, zakládat speciální události pro všechny přednášky velkého Sisyfovského cyklu Věda kontra iracionalita a pro nejdůležitější přednášky z našeho Pátečnického cyklu.

A rádi bychom také zavedli novou tradici. Totiž na konci každé pozvánky a na začátku každé přednášky bychom rádi oznámili jméno dalšího přednášejícího. Tedy v pátek 15. ledna se můžete těšit na Markétu Křížovou, která nám poví něco o Předkolumbovských civilizacích v Latinské Americe.

A to je od nás z organizačních záležitostí pro tuto chvíli všechno.

Hezký zbytek dne.
Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *