Michaela Košová: Filosofie vědomí, 9. května 2014

Asi těžko bychom v našich životech hledali něco, co by pro nás bylo bezprostřednější a samozřejmější než vědomí. Vlastně by se snad dalo říci, že je vším, co máme – vše, co jsme kdy prožívali a vše, co kdy prožívat budeme, povstává v našem vědomí. Navzdory tomu, že je naše existence tak bezprostředně s vědomím spjata, zůstává jeho adekvátní „vysvětlení“ pro vědce i filosofy dodnes tvrdým oříškem: jak můžou v mozku, který je tvořený nevědomou hmotou, povstat vědomé, subjektivní stavy? Proč pořád cítíme, že jakékoli vědecké vysvětlení vycházející z objektivního pohledu třetí osoby nikdy nemůže uspokojivě proniknout k tomu, co prožíváme subjektivně a bezprostředně z pohledu první osoby?

Přednáška má za cíl představit základní možná řešení otázky vědomí v současné filosofii mysli, poukázat na výhody a nevýhody jednotlivých přístupů a načrtnout možnou cestu k pochopení naší tendence vnímat vědomí jako něco „nadpřirozeného“ a nezachytitelného.

Po přednášce jako obvykle následuje diskuse.

Michaela Košová je magisterskou studentkou filosofie na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Zabývá se filosofií mysli a epistemologii.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Vstupné na přednášku je dobrovolné, uvítáme však, věnujete-li nám alespoň dvacetikorunu. Vybrané vstupné používáme k úhradě pronájmu přednáškové místnosti.

Garant večera: Mgr. Lenka Příplatová,  rozesílá ing. Ivan Pergler

Komentáře

komentáře

Jeden komentář.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *