Michal Marčišovský: Historie vývoje jaderných zbraní V, 8. prosince 2017

Popularizační sekce Sisyfa – Pátečníci Vás zve na pátek 8. prosince 2017 v 17 hodin

na přednášku Michala Marčišovského na téma Historie vývoje jaderných zbraní V

V řecké mytologii bohové někdy trestali lidi příliš důkladným naplněním jejich přání. Ve věku jaderné energie můžeme tuto ironii plně docenit. Prakticky neomezené množství energie uložené ve vazební energii atomových jader představuje nejenom potenciální přerušení závislosti na uhlovodících z totalitních režimů ale také energii pro pohon meziplanetárních a mezihvězdných letů.
Ovšem naplnění tohoto snu už dlouho brání posilující diktatura khmer vert a obdobných zpátečnických spolků šířících strach a iracionalitu.

V cyklu šesti, možná až sedmi přednášek se s kolegy budeme snažit obsáhnout rozsáhlou fenomenologii jednoho aspektu jaderné energie: jaderných zbraní, a diskutovat jakým způsobem zasáhli do vývoje naší civilizace. V přednáškách se zaměříme nejenom na fyzikální principy a přímé efekty jaderných zbraní, ale
také se je pokusíme vsadit do historického kontextu a diskutovat evoluci jaderných doktrín a jejich vliv na rozhodování soudobých státníků. Budeme rozebírat příspěvky velikánů jakými byli Bernard Brodie, Albert Wohlstetter a Herman Kahn a věnovat se známým i méně známým konfliktům východu a západu a nakonec se podíváme i na jaderné programy menších států.

Pátá přednáška v cyklu bude primárně věnována pokrokům severokorejských soudruhů na poli jaderných zbraní, aneb jak se Kim naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. Součástí přednášky bude lehký úvod do jaderných forenzních metod, možností detekce utajovaných jaderných programů a efektům jaderných explozí pod zemí a ve velkých výškach.

Michal Marčišovský vystudoval výpočetní techniku na Fakultě elektrotechnické ČVUT a v současnosti se věnuje doktorskému studiu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské téže university. Je zaměstnán na Fyzikálním ústavu AV ČR a ve středisku jaderného výzkumu CERN. Kromě svého mateřského oboru výpočetní techniky se dlouhá léta zabývá rovněž částicovou fyzikou a dalšími, s těmito obory spřízněnými oblastmi, astronomií a psaním příspěvků do bulletinu sdružení Aldebaran Group of Astrophysicist, v němž se můžete seznámit s nejednou zajímavostí současné fyziky (www.aldebaran.cz/bulletin/).

!!!Pozor!!! Přednáška nebude na přání přednášejícího nahrávaná, kdo ji chcete vidět, přijďte prosím!!!

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrát opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.

 

I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.

Nadcházející pátek 15. prosince přivítáme profesora Jiřího Podolského z MFF UK a budeme s ním hovořit na téma gravitačních vln a letošní Nobelovy ceny za fyziku. Po přednášce následuje vánoční večírek.

Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.
A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *