Petr Brodský: Parthie a Řím : Pět set let soupeření dvou antických supervelmocí (čtvrté pokračování), 7. listopadu 2014

Milí pátečníci.
V minulém pokračování jsme spolu s Hanibalem překročili Pyreneje , Alpy a korytem řeky Arna jsme se proplížili Apeninami.Cestou jsme zporáželi všechny římské armády, které chtěly zastavit náš postup.Nakonec nás deset let unavoval Fabius Maximus Cunctator(váhavec), až nás totálně vyčerpal a pak nás (tedy vlastně Hanibala a jeho armádu) konečně porazil Publius Cornelius Scipio Africanus.
Po vítězství ve druhé Punské válce se „senát a národ římský“ cítil být již dostatečně silný na to, aby se začal vměšovat do záležitostí východního středomoří, které bylo centrem tehdejšího civilisovaného světa.
 Dříve než vylíčíme, jak se Řím stal sjednotitelem západní části  světa, přesuneme se nejprve do Iránu, který se stal jádrem, jak pozdější Parthie, tak i Achaimenovské Persie, která již v minus šestém až minus pátém století sjednotila starý východ.  Seznámíme se také se zajímavou hypothezou amerického fyzika,historika a spisovatele  Paula Andersona, která vysvětluje mimořádnou  genialitu zakladatele veleříše Perské.Kyra velikého, který se doopravdy (t.j.staropersky) jmenoval Kuruš.

Kyros byl totiž ve skutečnosti moderní Američan Keith Denison, který se do staré Persie dostal pomocí halmochronu.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).

Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.

 

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *