Petr Brodský: Parthie a Řím: Pět set let soupeření dvou antických supervelmocí, 13. března 2015

 

V posledních dvou pokračováních našeho seriálu o antických supervelmocích jsme se přesunuli z Říma mínus druhého století, který se stal po vítězsrví v druhé punské válce hegemonem západního středomoří, daleko na východ , do Iránu mínus sedmého století, kde v té době dominovala říše Medská.Médové podpořili povstání Babylonu proti Asýrii, dobyli Asyrské hlavní město Ninive, a rozdělili se z Babylonem o vládu nad západní částí toho, čemu dnes říkáme střední východ.O něco později, v polovině století minus šestého, povstal proti médskému králi Astyágovi Kyros (persky Kuruš), vládce jednoho z vasalských médských států jménem Persie, médská armáda přešla na jeho stranu a Kyros pak ovládl všechny země od Thrakie, dnešní Bulharsko po severozápadní Indii a od střední Asie po dnešní Lybii.

V našem vyprávění jsme se pak krátce zmínili o řecko-perských válkách a o sjednocení Řeků makedonským králem Filipem a většínu poslední dvouhodinovky jsme věnovali Alexandrově výpravě do Asie. Touto výpravou začíná období tzv. antické globalisace a antického multikulturalismu, kdy se většina toho, čemu dnes říkáme starý svět,. stala součástí mezinárodního obchodu a do jisté míry i mezinárodního zeměpisu.(viz Ptolemaiova mapa světa) V době Alexandrova tažení (334 – 324 již existoval Řím a byl dokonce poměrně silným městským státečkem, který sváděl ůporný boj se Samnity o vládu nad střední italií (druhá válka samnitská). Existoval také již zemepisný pojem Parthie. Nazývala se tak jedna ze satrapií v Západním Iránu.
A co se dělo dál, to se snad dovíte tento pátek.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *