Petr Brož: Vulkanismus na Io, 15. září 2017

Okolo planety Jupiter obíhá jedno z geologicky nejvíce fascinujících těles Sluneční soustavy – měsíc Io. Povrch měsíce neustále přetvářejí výlevy lávy a nánosy jemnozrnného sopečného materiálu, který je nad okolní pláně vyvrhovaný sopečnými erupcemi do výšky několika stovek kilometrů. Oproti jiným tělesům sluneční soustavy nezískává měsíc Io své teplo z přirozeného rozpadu radioaktivních prvků, ale díky jinému mechanismu, se kterým nemáme ze Země zkušenost. S jakým? To se máte možnost dozvědět společně s dalšími zajímavostmi o sopečně nejaktivnějším tělese sluneční soustavy v rámci přednášky.
 
Petr Brož (*1984) je vědeckým pracovníkem na Geofyzikálním ústavu AV ČR, kde se věnuje výzkumu sopečné činnosti ve sluneční soustavě. Převážně se zaměřuje na hledání a popis malých sopečných těles na Marsu vznikajících jak během explozivních, tak i výlevných sopečných erupcí.
 
Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/2001541176730128/
 
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.
 
Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.
 
 
Milí Pátečníci.
 
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
 
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.
 
Další pátek, tedy 22. září budeme mít mezioborovou kosmonauticko-psychologickou přednášku. Zaměříme se totiž na psychosociální aspekty kosmických a jiných dlouhodobě izolovaných posádek.
 
Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.
 
A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
 
S přáním hezkého dne.
Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *