Petr Neruda: Na návštěvě u neandrtálců, 28. února 2020

Výzkum středního paleolitu je v posledních dvaceti letech dosti intenzivní, což se projevuje výrazným posunem našich znalostí o neandertálské populaci. Významně se změnila rekonstrukce fyzické podoby neandertálců, zjišťujeme, že neandertálci byli poměrně flexibilní v adaptacích na přírodní prostředí a klima, měli mnohdy pestrý jídelníček, modifikovali místa sídlišť a mnohdy byli schopni překvapivých inovací v oblastí nejrůznějších technologií. Zajímavé jsou i aspekty jejich sociálního a případně symbolického chování, které bylo rozhodně složitější, než jsme před nedávnou dobou mysleli.

Petr Neruda se narodil roku 1970 ve Frýdku-Místku. Vystudoval obor Archeologie na Filozofické fakultě MU v Brně, který v roce 2003 zakončil disertační prací Střední paleolit v moravských jeskyních. Od roku 1993 je zaměstnán v ústavu Anthropos Moravského zemského muzea a v roce 1997 se stal kurátorem ústavu. Přednáší na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

Pozor! Tato přednáška se nebude na přání přednášejícího nahrávat.

https://www.facebook.com/events/2154827258158818/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7. Posluchárna B7 zoologie ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Příští pátek se zaměříme na velké struktury ve vesmíru. Norbert Werner nám poví něco o černých dírách v kosmické pavučině.

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *