Prokop Hapala: Molekulární stroje, 7. července 2017

Uplynulo už 30 let od vydání knihy Engines of Creation kde Eric Drexler představil svou vizi stavby strojů z jednotlivých atomů. Dnešní podoba “nanotechnologie” však jeho vize zdaleka nenaplňuje. Umíme sice v principu manipulovat jednotlivými atomy a syntetizovat jednoduché součástky nanostrojů, neumíme je ale složit dohromady do komplexních systémů. Mnozí navíc namítají že Drexleorvy vize jsou principielne naivní protože jejich deterministickou funkci naruší všudypřítomné nečistoty a tepelné fluktuace. Nejdůmyslnější nanotechnologi přestavuje stále molekularní biologie která se vyvinula spontální evolucí a funguje na stochastické bázi. Moužou vůbec racionálně navržené nanostroje v něčem překonad své biologické předchůdce? Jaké jsou limity a kde je prostor na zlepšení?

Prokop Hapala (narozen 1984), student doktorského programu na MFF UK, pracovník Fyzikálního ústavu AV, kde se zabývá mikroskopií atomarních sil a tunelovacími mikroskopy na površích pevných látek a molekul.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.

Další pátek, tedy 14. července bude naším hostem Jaroslav Houdek, se kterým budeme rozebírat osobu Nikoly Tesly.

Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *