Tomáš Bandžuch: Těžké začátky Československa, 29. 3. 2019

Popularizační sekce Sisyfa – Pátečníci Vás zve na pátek 29. března 2019 v 17 hodin

na přednášku Tomáše Bandžucha na téma Těžké začátky Československa

Navzdory všeobecnému očekávání nepřinesl vznik Československa rychlou stabilizaci válkou otřesených poměrů, Nová republika se v následujících měsících totiž musela vypořádat nejen s územními spory prakticky se všemi svými sousedy, ale také s nástupem radikálně levicových sil, které ji plánovaly přeměnit ve stát sovětského typu. Celá řada problémů diplomatického, sociálního a hospodářského rázu, které byly dílem dědictvím po rakousko-uherské monarchii a dílem představovaly důsledek vyhlášení nezávislosti, představovala pro české politiky a státní úředníky skutečnou výzvu. Ve své přednášce bych tak rád na několika málo příkladech z let 1918 a 1919 poukázal na to, že meziválečné Československo v podobě, v jaké je nám dnes představováno, rozhodně nebylo samozřejmostí.

Tomáš Bandžuch (*1986) vystudoval politologii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jeho badatelský zájem se soustřeďuje především na dějiny střední Evropy v první polovině dvacátého století, v současnosti se zaobírá především rolí národnostních menšin v době konstituování první Československé republiky.

Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/2323005684687909/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie ve druhém patře.

Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Příští pátek 5. dubna u nás vystoupí Jakub Szánto, který bude hovořit o problematice zpravodajství na revolučních a válečných polích.

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *