Vítězslav Škorpík: Světelné znečištění, 3. července 2015

Světelné znečištění je často podceňovaný problém, který se však dotýká každého z nás. Hvězdná obloha patří mezi přírodní a kulturní dědictví naší civilizace. Po tisíce let se mohli lidé v noci dívat na krásy nebe. Za posledních sto let se však situace změnila natolik, že z některých míst už nejsou vidět téměř žádné hvězdy. V České Republice již nenajdeme na žádném místě původní noční životní prostředí. Světelným znečištěním je celosvětově zasaženo 2/3 obyvatel, v Evropě a USA je to dokonce přes 90%. A bohužel to již některým lidem připadá normální. V přednášce se dozvíme, jaké negativní vlivy s sebou přináší špatné osvětlení, jak působí světlené znečištění na naše zdraví a na přírodu. Dále si povíme o vlivu světelného znečištění na ekonomiku, bezpečnost a v neposlední řadě též na astronomy a hvězdnou oblohu. Probereme si také na možnosti, jak světelné znečištění omezit na minimum. Konkrétně se zaměříme na stále četnější oblasti tmavé oblohy, podíváme se na příklady špatného a správného osvětlení a uvedeme některé základní rady, jak správně svítit.

Vítězslav Škorpík (1991) – Od roku 2010 se angažuje v boji proti světlenému znečištění jako člen odborné Skupiny pro temné nebe České astronomické společnosti. V rámci této skupiny se účastnil několika projektů zabývajících se světelným znečištěním za podpory Nadace rozvoje občanské společnosti v programu O2 Think Big. Jeden z projektů také vedl. Student fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK, člen Českého klubu skeptiků Sisyfos, spoluorganizátor a pravidelný návštěvník Pátečníků.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
POZOR!!! Neformální část diskuse v salonku pod schody v Konviktu – adresa je Bartolomějská 291/11, kousek za Betlémským náměstím. Milí Pátečníci,

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *