Vladimír Wagner: Fukušima I pět let poté, 14. října 2016

Už více než pět let uplynulo od jednoho z největších známých zemětřesení a následné vlny cunami. Jejich důsledkem byla i druhá největší havárie jaderné elektrárny v téměř šedesátileté historii využívání jaderné energetiky. I když tato havárie, na rozdíl od zemětřesení a cunami, neměla žádné přímé oběti na životech, způsobené škody byly velmi vysoké. Obyvatelé se už sice mohou pomalu vracet do evakuovaných oblastí, ale kompletní likvidace dopadů havárie bude trvat řadu let. V současné době probíhá zlomové období, kdy se zrychluje cesta k likvidaci zničené elektrárny a také k rekonstrukci a revitalizaci zasažených území. Přednáška se pokusí rozebrat některé aspekty této události. Bude věnována příčinám a průběhu havárie jaderné elektrárny Fukušima I. Podrobněji budou rozebrány práce na stabilizaci situace v elektrárně a likvidaci důsledků havárie i plánovaný budoucí postup. Budou analyzovány získané poznatky pro rozvoj bezpečnosti jaderných reaktorů. Minule jsme rozebrali situaci v Černobylu. I zde se nastoupila cesta k likvidaci elektrárny a revitalizaci zakázané zóny. To umožňuje nejen srovnání obou událostí, ale i zhodnocení jejich dopadu nejen na jadernou energetiku. Během přednášky si všimneme i zkoumání dopadů radioaktivity a kontaminace na přírodu i lidi.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, pozor, tentokrát jsme v posluchárně fotochemie B3!!!. Proběhla tam již minulá přednáška. Posluchárna se nachází v přízemí nalevo od schodů.

Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Creative Tree Pub

 

Milí Pátečníci.

I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK a po přednášce se jako v poslední době tradičně přesuneme do Creative Tree Pubu.

Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.

Příští pátek 21. října se po delší době opět podíváme do geologie. S Petrem Brožem se po přednáškách o vulkanismu na Marsu a ve Sluneční soustavě tentokrát zaměříme na Zemi v přednášce nazvané „Různé tváře vulkanismu, aneb není sopka jako sopka“.

Dále mi dovolte, abych Vás co nejsrdečněji pozval na příští středu 19. října na přednášku z cyklu Věda konstra iracionalita Robina Kopeckého na téma Evoluce, liská mysl a nadpřirození aktéři. Po přednášce následuje diskuze. Přednáška proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v sále číslo 206. Začátek je v 17 hodin.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *