Petr Slavíček: Minulost a budoucnost periodické tabulky prvků, 18. leden 2019

Periodická tabulka prvků patří k nejvlivnějším konceptům v historii vědy a k úhelným kamenům současné kultury a vzdělanosti. Rok 2019 byl UNESCO vyhlásilo Mezinárodní rokem periodické tabulky prvků. Je to dobrá záminka k zamyšlení. Co to vlastně ta periodická tabulka je? Kde končí a kde začíná? Může se ještě změnit? Kdybychom ji neznali, vymysleli bychom ji stejně? V přednášce se podíváme na tyto i jiné otázky. Nevyhneme se úplně historii, ale jádrem přednášky bude PTP dnes a zítra.
Petr Slavíček (*1976) vystudoval PřF UK v Praze. V Ústavu fyzikální chemie VŠCHT v Praze se zabývá teoretickou chemií, radiační chemií a fotochemií. Od r. 2007 je členem redakční rady Vesmíru. S Ivonou Malijevskou napsal knihu „Záhady, klíče, zajímavosti očima fyzikální chemie“ (2013). Roku 2016 dostal cenu Neuron. Od r. 2017 je členem Učené společnosti ČR.
 
Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/346268539290917/
 
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie ve druhém patře.
 
Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.
 
Příští pátek 25. ledna budeme s Františkem Novotným hovořit o Prusko-francouzské válce.
 
 

Milí Pátečníci.

I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!

Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.
Dovolujeme si Vás pozvat na zítřek do Akademie věd ČR na Národní třídě na první letošní přednášku cyklu Věda kontra iracionalita, hovořit bude Claire Klingenberg na téma Nenechte se nachytat.
V příloze zasíláme plakát s našimi přednáškami do konce února ve formátu pdf. Pokud jej můžete vyvěsit na své fakultě či pracovišti nebo jinak rozšířit mezi své přátele a známe, budeme velmi rádi.
Velmi se omlouváme též za delší období nefunkčnosti našeho webu, který je ale již znovu v provozu, jen bude ještě potřeba doplnit některé věci z období jeho nefunkčnosti.
A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
 

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *