Tomáš Petrásek: Co říkají potkani, 11. září 2020

Hlodavci nás provázejí na každém kroku, ať už jako nezvaní hosté, domácí mazlíčci nebo objekty vědeckého bádání. Zdálo by se, že tak dobře známá zvířata nás jen těžko mohou překvapit. Slyšeli jste ale někdy potkana smát se? Nebo plakat? Napadlo by vás, že myši nejsou vůbec tiché, ale že zpívají jako ptáci, a dokážou také hrozivě zařvat? Svět jejich ultrazvukové komunikace se skrývá daleko za hranicemi lidského slyšení, a tak o něm většinou vůbec nevíme. Pojďte si poslechnout neslýchané!
Tomáš Petrásek se narodil v roce 1984 v Praze, vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, v současné době pracuje ve Fyziologickém ústavu AV ČR a Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování. Ve volné čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie. Je autorem populárně naučné série Vzdálené světy (společně s Igorem Duszkem), zabývající se problematikou exobiologie, a stejnojmenné webové stránky. Na pole sci-fi vstoupil novelou Poslední hlídka (ve sborníku Mlok 2007, samostatně vyšla v roce 2012) a povídkami Tvůrci (Kočas 2009) a Bensonové efekt (v antologii Terra Nullius, 2015).
https://www.facebook.com/events/304444114176330
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7.
Posluchárna B7 zoologie ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.
Příští pátek se s Prokopem Závadou podíváme na problematiku supervulkánů.
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/
Vzhledem k rostoucímu počtu případů nákazy si prosím zopakujme základní pravidla:
V přednáškovém sále by všichni kromě přednášejícího měli nosit roušky, respirátory či jinou ochranu obličeje. Tyto noste prosím důsledně přes ústa i nos.
Máte-li potřebu provokovat a chodit schválně bez roušky, dělejte to prosím někde jinde.
Dodržujte prosím hygienická pravidla, zejména mytí rukou. Kýchání či kašlání do kapesníku či alespoň do rukávu.
Necítíte-li se dobře nebo vykazujete-li příznaky respiračního onemocnění, nechoďte prosím na přednášku. Stejně tak pokud jste byli v kontaktu s prokazatelně nakaženými či s lidmi o nichž se lze důvodně domnívat, že nakažení jsou.
Dodržováním základních pravidel chráníte nejen sami sebe i ostatní návštěvníky, ale i přednášející, nás a celý cyklus.
Bude-li omezeno veřejné shromažďování, či v jiném závažném případě může nastat to, že bychom přednášky nahrávali jen s přednášejícím, kameramanem a organizátory před prázdným sálem. Což nikdo z nás nechce, ale pokud nebude zbytí, budeme muset k tomuto kroku přistoupit.
Děkujeme za pochopení.
Jménem organizátorů.
Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *