Marek Vícha: Od Leonarda da Vinciho po Carmat, 18. října 2019

Lidské srdce fascinuje člověka již po staletí. Kardiologie je lékařský obor zabývající se onemocněním srdce a cév, které patří mezi nejčastější příčinu úmrtí. Od dob Leonarda da Vinciho a prvních anatomických nákresů, pouštění žilou, sázení pijavic a podávání rtuti se dostává současná kardiologie (neodmyslitelně spjatá s kardiochirurgií) k moderní farmakoterapii, implantaci kardiostimulátorů a defibrilátorů, invazivní katetrizační diagnostice a léčbě až po rozvoj mechanických srdečních podpor. Vrcholem terapeutických možností je i úplná náhrada lidského srdce (total artificial heart – TAH).
 
Cílem přednášky bude posluchačům stručně představit vývoj a trendy v terapií nejčastějších srdečních onemocnění od historických pokusů po současnost.
 
https://www.facebook.com/events/381431756081776/
 
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie ve druhém patře.
 
Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.
 
Příští pátek 25. října přijde Petr Pokorný s přednáškou „Současná klimatická změna v perspektivě posledních staletí a tisíciletí“.
 
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/
 
-Vítek-

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *