Fatima Cvrčková: Co vědí rostliny o světě?, 11. října 2019

Rostliny jsou tradičně považovány za organismy jaksi „méně živé“, než jsme my živočichové. Čím dál tím víc se ale ukazuje, že i ony dovedou vnímat překvapivě širokou škálu podnětů a reagovat na ně způsobem, které mnozí (včetně významného rostlinného fyziologa Anthonyho Trewavase) neváhají popisovat jako inteligentní. Rostliny nepochybně mají paměť a některá novější pozorování dokonce naznačují, že by mohly být schopny asociativního učení. Znamená to, že se dočkají rehabilitace dávná pozorování parapsychologů? A je možné být vegetariánem s klidným svědomím?

Fatima Cvrčková (*1966) vystudovala molekulární biologii a genetiku na Přírodovědecké fakultě UK, kde získala první experimentální zkušenosti v laboratoři Vladimíra Vondrejse, a genetiku na univerzitě ve Vídni. V současnosti se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy zabývá buněčnou a molekulární biologií rostlin.

https://www.facebook.com/events/537835223631749/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie ve druhém patře.

Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Příští pátek 18. října vystoupí Marek Vícha s přednáškou Od Leonarda da Vinciho po Carmat

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *