Pavel Cagaš: Polovodičové detektory světla v astronomii, 8. listopadu 2019

Popularizační sekce Sisyfa – Pátečníci Vás zve na pátek 8. listopadu v 17 hodin

na přednášku Pavla Cagaše na téma Polovodičové detektory světla v astronomii.

Experiment je základním stavebním kamenem přírodních věd – bez experimentálního potvrzení má sebekrásnější teorie jen nevalnou cenu. V astronomii ale až na naprosté výjimky nemůžeme experiment sami provést. Astronomie zkoumá objekty jako jsou planety, hvězdy, galaxie nebo i celý vesmír a je odkázána na pozorování dějů, které se v daném okamžiku odehrávají bez našeho přičinění nebo naplánování. Proto má pozorování a pozorovací technika v astronomii zcela klíčovou úlohu a podíváme-li se do dějin astronomie, rozhodující skoky v našem poznání vesmíru jsou vždy spjaty s novou technikou pozorování. Posledním skokem bylo zavedení polovodičových detektorů světla a naše znalosti vesmíru od té doby přibývají závratným tempem. Proč tomu tak je, jak polovodičové detektory světla pracují a co přináší astronomům se pokusí shrnout tato přednáška.

Pavel Cagaš (*1966) je členem Zlínské astronomické společnosti. Na Hvězdárně ve Zlíně kterou navštěvoval od dětství, se věnuje občasným exkurzím pro školní skupiny a přednáškám pro širokou veřejnost. Je členem Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jejím velmi aktivním pozorovatelem. V roce 2011 se stal Astrofotografem roku ČAM za svůj snímek „Proměnný vesmír“ (který pořídil s jeho kolegou Václavem Přibíkem)

https://www.facebook.com/events/2101683480127604/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7. Posluchárna B7 zoologie ve druhém patře přímo u hlavního schodiště.

Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Příští pátek 15. listopadu přijde Jan Veselý, který bude hovořit o chiralitě a jejím významu pro chemii i život.

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *