Jan Veselý: Chiralita a její význam pro život a chemii, 15. listopadu 2019

Některé sloučeniny jsou takzvaně chirální. Vyskytují ve dvojicích, kde molekula jedné látky je zrcadlovým obrazem druhé. Jde o fenomén zásadní pro porozumění biochemii života, ale i pro výrobu léčiv.

Co je pro organismus lepší – být souměrný, nebo ne? A jak je to v případě organických látek? Pokud je (a)symetrie organických sloučenin důležitá, kdy a kde si zaslouží naši zvýšenou pozornost?

Jan Veselý absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK, kde nyní působí také jako pedagog na Katedře organické a jaderné chemie. Jeho hlavními vědeckými zájmy jsou příprava přírodních látek, biologicky aktivních sloučenin, dále vývoj nových typů organických katalyzátorů a vývoj nových chemických transformací.

Své odborné zázemí rozšiřoval při pobytech na univerzitě ve Stockholmu, nyní spolupracuje také s kolegy z Barcelony, Glasgow, Curychu a Dublinu. Za svou činnost byl dvakrát oceněn Českou společností chemickou a kromě dalších získal letos i Cenu Učené společnosti České republiky v kategorii mladý vědecký pracovník.

https://www.facebook.com/events/2456588817904929/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7. Posluchárna B7 zoologie ve druhém patře přímo u hlavního schodiště.

Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Příští pátek 22. listopadu u nás vystoupí předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová s tématem Svět (a) energie.

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *