Jaroslav Kousal: Žhavé konce kosmických letů, 1. září 2017

Co znamená návrat z oběžné dráhy pro kosmickou loď? Proč je zrovna stratosféra při návratu z oběžné dráhy peklem? Co podivného se stane s aerodynamikou za velmi vysokých rychlostí? Jaký je průběh návratu do atmosféry u různých kosmických lodí? Proč naše kosmické lodě nevypadají jako stříbrné šípy ze starých sci-fi a jak by vypadal skutečný stratosférický kluzák? Dal by se provozovat orbitální parašutismus?
Pokus o odpověď na tyto a další otázky v přednášce doplněné o jednoduché numerické simulace.
Jaroslav Kousal vystudoval na Masarykově univerzitě v Brně, doktorát získal na Univerzitě Karlově. Vědecky a pedagogicky působí hlavně na Matematicko-fyzikální fakultě UK a zčásti na Fakultě strojní ČVUT. Zabývá se převážně fyzikou nízkoteplotního plazmatu a tenkých vrstev. Je velkým fanouškem kosmonautiky a příležitostně se ji snaží popularizovat.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.

Další pátek, tedy 8. září bude naším zájmem architektura. Se šéfem katedry urbanismu Janem Jehlíkem se zaměříme na téma Tvorba urbánního prostředí aneb organismus a systém.

Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *