Kateřiny Potyszová: Romantická žárlivost a nevěra z evolučního hlediska – definice, typologie a individuální faktory, 13. listopadu 2020

Romantická žárlivost vzniká jako reakce na kompromitovaný vztah a reálnou či potenciální hrozbu, kterou představuje třetí strana. V evoluční psychologii je žárlivost a nevěra nejčastěji dělena na sexuální a emoční typ. Romantická žárlivost je pak popisována jako strategie, která má jedinci pomoci udržet partnera, zabránit jeho nevěře a zajistit věrohodnost otcovství. Podobně ani definice nevěry nejsou ve studiích ucelené a nejčastěji je nevěra definována jako pohlavní styk, mimopárová sexuální aktivita nebo jako emoční zrada. Nejednotná definice partnerské nevěry v různých prevalenčních studiích vede k rozlišným a nekonzistentním výsledkům. Rozdílně uváděné výsledky ve studiu žárlivosti a zkušenosti s partnerkou nevěrou mohou být taktéž způsobeny řadou individuálních a vztahových faktorů, které toto prožívání a zkušenosti významně ovlivňují.

Kateřina Potyszová (*1990) působí na FHS UK a v Národním ústavu duševního zdraví. Primárně se zaměřuje na výzkum lidské sexuality (na problematiku žárlivosti a partnerské nevěry, sexuální orientace, poruch sexuálních preferencí ap.).

Pozor! V tomto případě bude na přání paní přednášející záznam buď neveřejně nebo dokonce nebude vůbec. Proto se doporučujeme dívat v přímém přenosu.

Kvůli zhoršené epidemiologické situace není možné udělat přednášku s lidmi v sále. Stejně jako v poslední době již obvykle proběhne povídání přes online stream. Děkujeme za pochopení.

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/-Vítek-

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *