Petr Pokorný: Současná klimatická změna z perspektivy posledních staletí a tisíciletí, 25. října 2019

Je současná klimatická změna bezprecedentní, co se rychlosti a amplitudy týče? Taková otázka zní triviálně. Mnozí se s ní proto nezdržují a mají rovnou připravenu instantní odpověď. Takovou nebo makovou, podle politické orientace. Nám ale hledání zabere celou přednášku. Ani tak nedojdeme k výsledku, který bychom mohli přímo tesat do kamene. Je to tím, že zatím nedisponujeme strojem času, a tak obraz o klimatických změnách dávné minulosti skládáme z nepřímých údajů. Tyto tzv. prox-údaje jsou nepřesné, ale na druhou stranu jich máme k dispozici velké množství a jsou vzájemně nezávislé. Jistých směrodatných závěrů se tedy přeci jen nakonec dopracujeme.

Petr Pokorný (*1972) vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK a Biologické fakultě JČU. V Centru pro teoretická studia, společném pracovišti UK a AV ČR, se zabývá kvartérní paleoekologií. Přednáší na Přírodovědecké fakultě UK.

https://www.facebook.com/events/526677708104357/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7. Posluchárna B7 zoologie ve druhém patře přímo u hlavního schodiště.

Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Příští pátek 1. listopadu budeme hovořit o výzkumu života ve vesmíru. S Michalem Václavíkem se podíváme na misi ExoMars z hlediska vědy.

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *