Lukáš Houška: Vesmírné vábení umělců, 30. června 2017

Umění a kultura byly vesmírem a hvězdami inspirovány již před staletími. Nicméně právě 20. století vytvořilo z vesmíru a jeho dobývání námět pro nesčetné inspirace mnoha umělců, popových zpěváků, filmových tvůrců a kulturních institucí.
Jak ovlivnily první lety do vesmíru spisovatele a nakolik byly lety do vesmíru ovlivněny právě spisovateli? Nakolik proniklo dobývání vesmíru do běžné spotřební kultury? Který hudební klip byl jako první natočen ve vesmíru? Na tyto i na další otázky se pokusíme podívat v přednášce o dobývání vesmíru, které proniklo i do uměleckých ambic lidstva.
Lukáš Houška je redaktor portálu kosmonautix.cz a pracovník plzeňského planetária, který je velkým milovníkem malých kulturních akcí. V Plzni založil spolek PCFU, který se stará o hradní zříceninu Věžka, nebo pořádá malé kulturní akce. Od mala fascinovaný vesmírem a zejména prostředky určenými k jeho dobývání. Zdánlivě zcela rozdílné zájmy: Historie, kultura a kosmonautika se vždycky pokoušel spojit jako navzájem propojené obory.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.

Další pátek, tedy 7. července bude naším hostem Prokop Hapala, s nímž budeme rozebírat molekulární stroje.

Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.

Nakonec bychom Vás rádi upozornili, že rozhodnutím výboru Sisyfa jsme se ze Společenskovědní sekce přejmenovali na Sekci popularizace vědy (zkráceně Popularizační sekci) Sisyfa. Myslíme si, že to bude lépe vystihovat náplň naší činnosti.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *