Vulkanismus je jeden z dominantních geologických procesů, který se spolupodílel na vzhledu terestrických těles ve sluneční soustavě. Desetiletí výzkumu okolního vesmíru za pomoci kosmických sond a lidských posádek nám umožnilo spatřit nepřebernou bohatost a různorodost sopečných těles a tvarů, jenž se na jednotlivých světech nachází. Na základě jejich výzkumu jsme byli schopni odhalit podrobnosti o vývoji konkrétních terestrických těles a tím se dozvědět i více o vývoji
sluneční soustavy. V rámci přednášky se zaměříme na mimozemské sopky nacházející se na povrchu Merkuru, Venuše, pozemského Měsíce, Jupiterova měsíce Io, ale nevyhneme se ani exotické sopečné činnosti v podobě tzv. kryovulkanismu odehrávající se na některých ledových měsících ve vnějších částech sluneční soustavy. V přednášce si také ukážeme, jak se projevy sopečné činnosti na jednotlivých světech od sebe lišily a zodpovíme si otázku, co k tomu bylo důvodem.
Petr Brož je vědecký pracovník pracující na Geofyzikálním ústavu AV ČR v. v. i., který se věnuje výzkumu malých sopečných těles na povrchu Marsu na základě morfologických a morfometrických podobností s pozemskými sopkami. V současnosti dokončuje doktorské studium na Ústavu petrologie a strukturní geologie na Přírodovědecké fakultě univerzity Karlovy. Během své vědecké kariéry strávil rok na Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e. V. a na britské Open University.
Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
Neformální část diskuse v salonku Cafe Kampus v Náprstkově 10.
Milí Pátečníci.
Opět bych Vás chtěl moc poprosit, abyste na tuto přednášku přišli včas. Rádi bychom začali již v 17:00. Do budoucna bychom chtěli začínat v 17 hodin pravidelně, aby bylo více času na diskuzi.
A to je od nás z organizačních záležitostí pro tuto chvíli všechno.
Hezký zbytek dne.
Vítězslav Škorpík