Petr Scheirich: Úsvit trpasličích planet – Pluto a Ceres, 2. prosince 2016

V roce 2006 se Sluneční soustava rozrostla o novou kategorii těles – trpasličí planety. Povíme si, proč a jak k tomu došlo a kolik máme tedy nyní ve Sluneční soustavě planet. Devět let poté navštívily dva zástupce této kategorie kosmické sondy a ukázaly, že si tato tělesa své označení zaslouží právem – nejsou to mrtvé světy, ale do dnešních dnů aktivní tělesa. Popíšeme si útvary, které sondy spatřily na jejich povrchu, a jaké závěry z nich plynou pro nitra těchto těles a vznik a vývoj Sluneční soustavy.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)!!!. Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Kulový blesk. Cesta do restaurace viz mapka v příloze.

Milí Pátečníci.

I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK a po přednášce se přesuneme do restaurace. Creative Tree Pub bohužel zavřeli! Jsme tedy v náhradních prostorách restaurace Kulový blesk. V dalších týdnech budeme postupně zkoušet další restaurace v okolí. Budeme rád, když budete chodit s námi a vyjádříte Váš názor na dotyčné podniky.

Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.

Příští týden, tedy 9. prosince se s Jaromírem Šrámkem podíváme na lékařské téma, konkrétně budeme hovořit o syndromu náhlého úmrtí kojenců.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *