Břetislav Tureček: Írán – z osy zla mezi žádané obchodní partnery, 25. listopadu 2016

Poslední tři roky přinesly dramatickou změnu v postavení Islámské republiky Írán, která se vymanila z role outsidera mezinárodního společenství a prokázala, že i pro Západ může být lukrativním trhem, ale také partnerem při řešení tak složitých témat, jako je syrská krize. Největším paradoxem přitom je, že podstata íránského režimu se nezměnila, takže i usmiřování na ose Washington-Teherán de facto znamená legitimizaci šíitské teokracie.
Přednáška bude sondou nejen do diplomatického přediva kolem Íránu, ale i do jeho společnosti.

Břetislav Tureček (1970) vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha, regionem se od roku 1993 zabýval jako novinář a pět a půl roku byl zpravodajem Českého rozhlasu v Jeruzalémě. Napsal knihy Světla a stíny islámu (2007), Nesvatá válka o Svatou zemi (2011) a Labyrintem Íránu (2013). Čtvrtý titul, Blízký východ nad propastí, mu vyšel v roce 2016.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)!!!. Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci.

Milí Pátečníci.

I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK a po přednášce se přesuneme do restaurace. Creative Tree Pub bohužel zavřeli! Sháníme tedy náhradní prostory. Přesné místo ještě upřesníme. Děkujeme za pochopení.

Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.

Příští týden, tedy 2. prosince se s Petrem Scheirichem podíváme na aktuální téma výzkumu trpasličích planet, zejména Pluta a Ceres.

Jak jste si asi všimli, tento týden posílám program poměrně brzy. Byl jsem totiž požádán o souběžné zaslání pozvánky na přednášku našeho známeho Pátečníka Radima Valenčíka. Přednáška se uskuteční v pondělí 21. listopadu od 18 hodin ve vinárně U Jiřího, Pštrossova ulice 4 a bude mít název v Istrii jako doma.

Dále prosím příjměte srdečné pozvání na přednášku z cyklu věda kontra iracionalita, která se koná 23. listopadu, tedy ve středu, od 17 hodin v budově Akademie věd na Národní třídě, v sálě číslo 206. Přednášet bude Michal Švanda na téma Sluneční vrtochy a naše civilizace.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

 

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *