Julie Nekola Nováková: Kuiperův pás a Oortův oblak – fascinující dálavy naší soustavy, 11. března 2016

Za oběžnou drahou ledového obra Neptunu leží pás ledových těles, z nichž nejslavnější je trpasličí planeta Pluto se svým souputníkem Charonem, loni navštívená sondou New Horizons. Můžeme tam však nalézt celou řadu dalších trpasličích planet a jiných těles, a to nejen v tomto takzvaném Kuiperově pásu, ale i mnohem, mnohem dál… Oortův oblak může sahat do vzdálenosti i více než světelného roku. Jak tyto struktury vznikly a co o nich dnes víme? Jisté je, že se tam nacházejí mnohá z nejpodivnějších těles, jaká v naší soustavě známe – a zároveň možné klíče k poznání dávné historie i daleké budoucnosti sluneční soustavy. A to jsme teprve v relativních začátcích průzkumu…
Julie Nekola Nováková (*1991) je absolventkou oboru teoretická a evoluční biologie na PřF UK, kde se věnuje především evolučním aspektům kooperace. Je aktivní i v popularizaci vědy, kde se kromě evoluce kooperativity a rozhodovacích mechanismů často zabývá astrobiologií a planetologií, zejména měsíci plynných obrů a tělesy Kuiperova pásu. Věnuje se také psaní beletrie, především science fiction. Více na http://www.julienovakova.com/cs/o-mne/.
Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
Neformální část diskuse v salonku Cafe Kampus v Náprstkově 10.
Milí Pátečníci.
 
Opět bych Vás chtěl moc poprosit, abyste na tuto přednášku přišli včas. Rádi bychom začali již v 17:00. Do budoucna bychom chtěli začínat v 17 hodin pravidelně, aby bylo více času na diskuzi.
 
Současně bych se Vám rád omluvil za zmatky v obsazení přednášky na tento týden. Původně domluvený pan Romancov s tématem politické geografie nemohl, neboť si ani jeden z nás neuvědomil, že jsou jarní prázdniny a on musí s rodinou pryč. Martin Zeman bohužel nakonec také nemůže.
O tyto přednášky samozřejmě nepříjdete. S panem Romancovem jsme nově domluveni na 27. května a s Martinem Zemanem se domluvíme v dohledné době. Tímto bych též rád poděkoval Julii Nekola Novákové za to, že i v takto těsném časovém předstihu přednášku vzala.
 
Dále dovolte, abych Vás co nejsrdečněji pozval na březnovou přednášku z cyklu Věda kontra iracionalita, která se koná příští týden ve středu, tedy 16. března 2016. Naším hostem tentokrát bude Martin Škorpík ze Správy NP Podyjí, který promluví na téma Vybrané problémy české ochrany přírody.
 
Jak jsem avizoval minulý týden na přednášce. Tento týden začínají přednášky z cyklu Základy astrobiologie. První přednášku má Linda Nedbalová, další program zde: https://www.facebook.com/ZakladyAstrobiologie/
 
A příští týden v pátek se můžete těšit na Davida Heyrovského z MFF UK, který u nás pronese přednášku na téma Planety mimo sluneční soustavu.
 
To je od nás z organizačních záležitostí pro tuto chvíli všechno.
 
Hezký zbytek dne.

Vítězslav Škorpík

 

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *