Hana Dufková: Kdo neumí pravopis, ten je… aneb pravopis jako stigma (10. května 2024 – Živě Benátská 2 (!), Přírodovědecká fakulta UK, Praha)

Grafická podoba jazyka je z podstaty až druhotná, v jazycích s bohatou literární historií se k ní ovšem upíná nemalá pozornost. A v případě pravopisu je výraz „nemalá“ eufemistický: pravopis je červenou nití táhnoucí se celou tradiční školní výukou češtiny, je akcentován od samého počátku, kdy se učíme psát, je pevnou součástí školního testování a znalost předpokládaných, respektive domnělých pravopisných pravidel se stává i jakousi osobní kvalitou člověka ve společnosti. V přednášce probereme jednotlivé podoby a roviny pravopisného systému a společenské aspekty, které se k němu vážou: jazykový management, fenomén grammar nazi, argumentace a samozřejmě i budování a udržování vlastní hodnoty.

Hana Dufková (*1986) vystudovala český jazyk a literaturu a estetiku na FF UK. Pracuje v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK, devět let pracovala v oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR, jako externí revizorka spolupracuje s Cermatem. Zabývá se didaktikou jazyka a popularizací vědy, zajímá ji jazyková změna a český znakový jazyk. Aktuálně je na rodičovské dovolené a paběrky sil věnuje tvorbě výukových materiálů, učebnice a popularizačnímu twitterovému účtu @lingvojazyce. Přestala věřit v to, že se jazyk dá a má dát usměrnit. Jednou by ráda vařila pivo a pečovala o seniory.

Pokračujeme v živých přednáškách. Každý pátek se krátce před pátou setkáváme v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.

Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/963850051674761/

Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=SAQOfixRVIE

Příští týden, to je 17. května, přijde Denisa Nečasová, která promluví na téma Emancipace žen v Československu 1948 – 1989S přáním pěkného dne. Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

One thought on “Hana Dufková: Kdo neumí pravopis, ten je… aneb pravopis jako stigma (10. května 2024 – Živě Benátská 2 (!), Přírodovědecká fakulta UK, Praha)

 1. Dobrý den,
  komentář k přednášce.
  Zhruba tak od páté třídy jsem pochopil že tzv. českou gramatiku nenaučím.
  Od páté třídy mi bylo každý den vysvětlováno že jsem horší než ti ostatní. Byl jsem dítě a tak jsem tomuto fašistickému blábolu uvěřil. Bylo hodně těžké se po absolvování české povinné školní docházky narovnat a začít normálně žít.
  Česká republika je v mnoha ukazatelích nejhorší ve světě, možná je to proto že tu vládnou lidé co jednají gramaticky sprívně.
  s pozdravem Světu mír
  Milan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *