David Heyrovský: Extrasolární planety, 18. března 2016

Téměř do konce minulého století bylo veškeré chápání vzniku, vývoje a výskytu planet vystavěno na poznatcích o devíti planetách sluneční soustavy. Změnu přinesl v roce 1995 objev 51 Pegasi b, první planety obíhající kolem jiné hvězdy. Následoval příliv dalších nálezů, který vedl dodnes k detekci již 2000 exoplanet v 1300 planetárních systémech. Náš pohled na planety se díky tomu od základů změnil. Astronomové dnes řeší a v brzké budoucnosti očekávají odpovědi na otázky, které byly donedávna nemyslitelné: Kolik je v Galaxii exoplanet? Kde se vyskytují? Jak vznikají? Mají atmosféru? Mohou podporovat život?

David Heyrovský studoval teoretickou fyziku na Matfyz /Matematicko-fyzikální fakulta UK/ (Mgr.), astronomii na Harvard University (PhD), pracuje na Ústavu teoretické fyziky MFF UK, zabývá se teoretickou astrofyzikou, zejména gravitačním čočkováním.

Místo konání: Mezinárodní PEN klub (P.E.N.), Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
 
Neformální část diskuse v salonku Café Kampus v Náprstkově 10.
 
 
Milí Pátečníci.
 
Opět bych Vás chtěl moc poprosit, abyste na tuto přednášku přišli včas. Rádi bychom začali již v 17:00. Do budoucna bychom chtěli začínat v 17 hodin pravidelně, aby bylo více času na diskuzi.
 
Pozor!!! Příští týden, tedy 25. března se přednáška kvůli státnímu svátku nekoná. Rovněž další týden, to je 1. dubna se přednáška nekoná, tentokrát kvůli přednávání Bludných balvanů za rok 2015, na které vás tímto všechny srdečně zvu. Koná se od 17 hodin ve Strouhalově posluchárně v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK, Ke Karlovu 5.
 
Další Pátečnická přednáška se tak bude konat až 8. dubna, kdy přivítáme architekta Jana Horu ze Znojma, který přednese téma O zrodu a smrti domů.
 
Dále dovolte, abych Vás co nejsrdečněji pozval na březnovou přednášku z cyklu Věda kontra iracionalita, která se koná příští týden ve středu, tedy 16. března 2016. Naším hostem tentokrát bude Martin Škorpík ze Správy NP Podyjí, který promluví na téma Vybrané problémy české ochrany přírody.
 
A to je od nás z organizačních záležitostí pro tuto chvíli všechno.
 
Hezký zbytek dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *