Ludmila Hamplová a Claire Klingenberg: Jak ezoterika a pseudověda ničí ženám životy? (8. března 2024 – živě Benátská 2 (!), PřF UK Praha)

Proč míří ezoprůmysl na ženy a proč se tato zaměření zdá úspěšné?Kde u žen selhaly přístupy konvenční medicíny a proč větší důraz na medicínu založenou na důkazech a vědě ztíží práci propagátorům alternativní medicíny?Jak škodlivé jsou esencialistické představy o ženách a mužích?A jak to vypadá uvnitř falešné kliniky těhotenského poradenství vedené americkými evangelikály?

Ludmila a Claire vás provedou mýty o ženách, ženství a ženskosti v mainstreamu, konvenční medicíně a na alternativní a náboženské scéně.Ludmila Hamplová (* 1985) je redaktorkou portálu Zdravotnickydenik.cz. Dlouhodobě věnuje zdravotním tématům a také dezinformacím na poli medicíny i jejich vyvracení. Za svou práci získala Novinářskou cenu Psychiatrické společnosti ČLS JEP a také ocenění Koalice pro podporu očkování.

Claire Klingenberg je prezidentkou Evropské rady skeptických organizací – ECSO. V České republice vede projekt kritického myšlení, Nenechte se nachytat! Ve skeptickém hnutí se pohybuje od roku 2013 – původně jako spolu-organizátor Paranormální výzvy. Byla konzultantem pro různé projekty, kde se věda potkává s nadpřirozenem (v ČR to byl například Projekt Náhoda). Claire přednáší na vědecko-skeptických konferencích po celé Evropě – v Anglii (QEDcon), ve Skotsku (Skeptics on the Fringe), v Finsku (Rationalist International), ve Francii (L’Université d’automne), v Belgii (ESC) a na mezinárodních platformách (Aspen Global Congress on Scientific Thinking & Action). V prosinci 2022 byla hlavní přednášející Australian Skeptics National Convention v Canbeře. Je protagonistkou dokumentárního cyklu československé produkce ČT a RTS Investigátori. Přispívá do mezinárodních skeptických časopisů. V rámci mezinárodní iniciativy March for Science (Pochod za vědu), Claire organizovala všechny tři ročníky této akce v České republice. Mohli jste jí vidět v pořadech Máte slovo a Očima Josefa Klímy, či si s ní přečíst rozhovor v časopisu Téma a Deníku N. Potkáte jí pravidelně na Veletrhu vědy a českém Skeptikonu ČKS Sisyfos.

Pokračujeme v živých přednáškách. Nicméně pozor! Došlo ke změně místa konání. Od začátku října jsme každý pátek (nejméně) do konce zimního semestru setkávat krátce před pátou v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.

Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/384867320896927/

Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=fDZsw6xvfUs

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

2 thoughts on “Ludmila Hamplová a Claire Klingenberg: Jak ezoterika a pseudověda ničí ženám životy? (8. března 2024 – živě Benátská 2 (!), PřF UK Praha)

  1. Byl bych upřímně rád, kdyby ten regál s esoterikou , co přibyl do knihkupectví, co nejdřív zmizel. Ale to je asi jen můj sen. Dokud nás budou feministky oblbovat svojí ženskou „intuicí“, zkrátka nemá zdravý rozum, neřku- li věda, žádnou šanci. No, modlit se za to nebudu. To bych byl jako ONI. Jen doufám, že obsah přednášky bude co nejširším způsobem také publikován. Spolku držím palce. Ať žije Hamplová!

    1. feministky… no to asi není správné slovo, jako odpověď se nabízí slovo „šovinismus“
      ale domnívám se že obě slova budou potřebovat spíš slovníkovou definici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *