Jaromír Šrámek: Alternativní fyzika v alternativní medicíně, 13. října 2017

 

Zájem o “tajemné” fyzikální jevy je znám z historie medicíny, z různých důvodů byli dávní lékaři přesvědčeni o tom, že pokud je něco neobvyklého, mohlo by to být léčivé. Tato provázanost medicíny s fyzikou trvá do dnešních dnů. Ve skutečné medicíně je spolupráce ku prospěchu nemocných, díky spojení fyziky s medicínou mají dnes lékaři k dispozici nevídané diagnostické i terapeutické nástroje.

Spojení s fyzikou je vlastní i řadě oborů alternativní medicíny. Podobně jako alternativní medicína není skutečnou medicínou, není ani fyzika v alternativní medicíně skutečnou fyzikou. Spojením s alternativní medicínou je fyzika mrzačena v alternativní fyziku. V lehčích případech je použita téměř korektní fyzika, chyby jsou drobné a laikem snadno přehlédnutelné, případně jsou některé sporné hypotézy prezentovány jako aktuální moderní fyzika stojící na pevných základech. Velmi časté je použití fyziky jen jako zaklínadla, vlastně jde spíše o žonglování jmény klasiků, kteří mají tu smůlu, že jsou již dávno mrtví, takže se nemohou bránit, a odbornými pojmy, které uvádějí laického posluchače v úžas a znalého v pochybnosti o duševním zdraví mluvčího. Poslední velkou skupinou je vědomé mrzačení fyziky tak, aby zdánlivě poskytla teoretickou možnost pro existenci nějakého jevu, například homeopatických procesů. V této souvislosti je zdaleka nejčastější obětí kvantová fyzika, někdy ale dochází i na další oblasti fyziky.

Jaromír Šrámek je vzděláním lékař, na Ústavu histologie a embryologie se zabývá některými souvislostmi kardiovaskulárního systému a metabolického syndromu. Jako místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos se často setkává s nejrůznějšími vynálezy alternativní medicíny, občas i s takovými, které je někdy možné jen těžko na první pohled odlišit od skutečně sofistikovaných diagnostických a terapeutických přístrojů.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrát opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.

 
Všem kdo se těšili na přednášku Martina Kováře o Brexitu se velmi omlouvám za změnu programu. Bohužel mi dnes volal pan Kovář, že musí v naléhavé záležitosti odjet na služební cestu do zahraničí, kde bude od čtvrtka do soboty. Narychlo jsme tedy sehnali náhradu v podobě Jaromíra Šrámka. O přednášku pana Kováře nepříjdete, v tuto chvíli jednáme o vhodném termínu pro náhradní přednášku.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.
Další pátek, tedy 20. října probereme s Petrem Scheirichem téma Historie navigacePro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *