Jaromír Šrámek: Stalinova smrt – diktátorův konec pohledem patologa, 18. prosince 2020


Josif Vissarionovič Stalin je známý jako mimořádně paranoidní diktátor. Paranoia provázela Stalina až do hrobu. Když se v roce 1952 zhoršil jeho zdravotní stav natolik, že mu lékař doporučil odpočinek ze zdravotních důvodů, Stalin vyhodnotil situaci jako obvykle a nechal postupně uvěznit 15 lékařů. TASS byl zplnomocněn prohlásit, že bylo odhaleno vražedné spiknutí lékařů. Když Stalin 5. března skutečně zemřel s příznaky prodělané cévní mozkové příhody, bylo sémě pochybností zaseto. Vážně to byla smrt z chorobných příčin? Nebo byl zavražděn? Nebo jen lékaři úmyslně zanedbali jeho léčbu? Spekulace o jiné než přirozené příčině smrti se objevují dodnes, i když zpráva ze Stalinovy pitvy a znalost léčebných možností 50. let minulého století umožňují dospět k tomu, že Stalin skutečně zemřel bez bezprostředního cizího zavinění.


Jaromír Šrámek vystudoval všeobecné lékařství na 1. LF UK, po různých pracovních zkušenostech zahrnujících i několik let práce na patologickém oddělení se nyní na Ústavu histologie a embryologie věnuje histopatologickým změnám asociovaným s metabolickým syndromem.


Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=4lVlPgm0mRs

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

P. S. Původně avizovaný David Černý byl nucen omluvit se z důvodu nemoci. O jeho přednášku ale samozřejmě nepřijdete, domluvíme náhradní termín, který bude nejspíše v březnu.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *