Michal Žák: Atmosférické fronty dnes a před sto lety, 16. června 2017

Pojem atmosférická fronta je starý 100 let. Ačkoliv vznikl v době, kdy byla k dispozici prakticky jen omezená pozemní pozorování, vykázal model fronty překvapivě dlouhý život – i dnes se bez něj neobjede téměř žádná standardní předpověď. Je ale pravda, že oproti době svého vzniku došlo v některých oblastech k větším či menším úpravám tohoto modelu. Co konkrétně bylo nutné změnit, na kolik je platný pojem fronty dnes a opravdu vzniká okluzní fronta tak, že studená fronta “dožene” před ní postupující frontu teplou? Odpoví přednáška.

Narozen 12. července 1978 v Třebíči, vystudoval jsem obor meteorologie a klimatologie na MFF UK v Praze, absolvoval v roce 2001, Ph.D. studium pak 2006. Působím jako odborný asistent na Katedře fyziky atmosféry MFF UK, dále jako externí spolupracovník (moderátor) České televize (redakce počasí) a rovněž na částečný úvazek na Odboru všeobecné klimatologie v Českém hydrometeorologickém ústavu.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.

Další pátek, tedy 23. června bude naším hostem politický geograf Michael Romancov, se kterým budeme rozebírat téma Politická geografie světového oceánu.

Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.

Nakonec bychom Vás rádi upozornili, že rozhodnutím výboru Sisyfa jsme se ze Společenskovědní sekce přejmenovali na Sekci popularizace vědy (zkráceně Popularizační sekci) Sisyfa. Myslíme si, že to bude lépe vystihovat náplň naší činnosti.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *