Petr Jan Vinš: Biblická archeologie – mezi vědou a apologetikou, 30. září 2016

Mezi archeologickými disciplínami má tzv. biblická archeologie rozporuplnou pověst. Je tomu tak z dobrých důvodů – tento obor vznikl na apologetickém základě: hledat ve Svaté zemi doklady potvrzující pravdivost biblického, zejména starozákonního svědectví. Již počátek 20. století ale přinesl do tohoto idylického obrázku trhliny. Bádání o ostatních civilizacích Blízkého východu začalo ukazovat region Syropalestiny/Izraele v docela jiném světle a tzv. biblická archeologie se musela chtě nechtě odpoutat od svých apologetických kořenů. Často tak učinila natolik radikálně, že se biblický archeolog pro dnešního křesťanského nebo židovského fundamentalistu stal z milého spojence úhlavním nepřítelem.

ThDr. Petr Jan Vinš Vystudoval religionistiku a teologii na HTF UK v Praze, postgraduálně starozákonní biblistiku na Universität Bern ve Švýcarsku a v Tel Avivu v Izraeli a v Bernu dokončuje doktorské studium na pomezí biblistiky a předovýchodní archeologie.

Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/186383385118603/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, zoologická posluchárna B7.

Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Creative Tree Pub

Milí Páteníci.

I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK a po přednášce se jako v poslední době tradičně přesuneme do Creative Tree Pubu.

Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.

Příští pátek 7. října se s Pavlem Jungwirtehm podíváme na Vodu, název přednášky je Voda: Mýty a fakta.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.
Vítězslav Škorpík

 

Komentáře

komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *