Pavel Jungwirth: Voda – mýty a fakta, 7. října 2016

 

Voda má pro lidstvo a pro život na Zemi zásadní význam jako univerzální biologické rozpouštědlo. Dostupnost kvalitní vody je jedním z rozhodujících činitelů ekonomického rozvoje a politologové předpovídají, že mezinárodní konflikty příštích desetiletí nebudou kvůli ropě, ale kvůli vodě. Voda má v lidské kultuře také význam duchovní – v křesťanské tradici voda očišťuje a dokonce je možné ji proměnit ve víno. Při tak zásadní důležitosti pro lidstvo je proto možná překvapivé, kolik toho o vodě z více prozaického, vědeckého pohledu ještě nevíme. O tom, jak je to s naším poznáním často „samá voda, samá voda“, i když občas, pravda, v našich laboratořích a výpočetních střediscích „přihořívá“, bude tato přednáška, ve které se soustředíme na zajímavé fyzikální a chemické vlastnosti vody a na mýty, které se kolem vody vytvářejí. A navíc jako bonbónek ukážeme, jak a proč ve vodě vybuchuje sodík a možná bude i nějaká ochutnávka vody.

 Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/1087026861392494/
 
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna fotochemie B3
 
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Creative Tree Pub
 
 
Milí Pátečníci.
 
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK a po přednášce se jako v poslední době tradičně přesuneme do Creative Tree Pubu.
 
Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.
 
Příští pátek 14. října se opět setkáme s Vladimírem Wagnerem, tentokrát se zaměříme na havárii jaderné elektrárny Fukušima.
 
A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
 
S přáním hezkého dne.
Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *