Jak velké je riziko kontaminace jiných těles pozemským životem či zpětné kontaminace Země a jaká opatření jsou využívána, abychom jí zabránili? Tato otázka je dnes relevantní zejména pro průzkum Marsu, do budoucna například i ledových měsíců – ale možná kupodivu například i Venuše. Ukážeme si různé kategorie planetární ochrany a procesy, kterými prošly sondy Viking i jiné landery a rovery včetně těch připravovaných, a pokusy týkající se možnosti přežití pozemských mikroorganismů v podmínkách jiných světů.
Julie Nováková (*1991) je absolventkou oboru teoretická a evoluční biologie na PřF UK, kde se věnuje především evolučním aspektům kooperace. Je aktivní i v popularizaci vědy, kde se kromě evoluce kooperativity a rozhodovacích mechanismů často zabývá astrobiologií a planetologií, zejména měsíci plynných obrů a tělesy Kuiperova pásu. Věnuje se také psaní beletrie, především science fiction.
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1993406040925685/
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie, druhé patro přímo naproti hlavnímu schodišti
Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus).
Nadcházející pátek 11. května probereme s Michalem Žákem možnosti a limity předpovědi počasí.