Jiřího Podolský: Podivuhodný příběh J. C. Maxwella, 15. června 2021

Před 190 lety se narodil jeden z největších teoretických fyziků James Clerk Maxwell. Připomeneme si jeho pozoruhodný životní osud, největší objevy, které doslova změnily chod světa, i odkaz pro následovníky, včetně Alberta Einsteina.

Jiří Podolský vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, kde od té doby nepřetržitě působí, nyní jako profesor na Ústavu teoretické fyziky. Zabývá se obecnou relativitou a kvadratickou gravitací, zejména řešeními Einsteinových rovnic, teorií gravitačních vln v kosmologii a modely černých děr. Publikoval více než 100 původních prací a je spoluautorem dvou vědeckých monografií. Kromě výzkumu a výuky se dlouhodobě věnuje popularizaci. Přeložil 16 knih, pořádá přednášky pro středoškoláky a veřejnost. Několik desítek jeho přednášek lze shlédnout na YouTube na dokumentárním kanále LLionTV.

Pozor! Přednáška tentokrát bude výjimečně probíhat přes Zoom. Pokud máte zájem se připojit přímo k nám na Zoom, pan přednášející to uvítá, adresa je: https://cesnet.zoom.us/j/94077505084… (Meeting ID: 940 7750 5084, Passcode: 427231). Pro ty kdo na Zoom nechtějí bude přenos běžet souběžně i na YT. Sledujte prosím náš kanál Pátečníci Sisyfos, kde se přenos včas objeví: https://www.youtube.com/…/P%C3%A1te%C4%8Dn%C3…/featured

Otázky tedy bude možná pokládat v chatu na Zoomu i na YouTube a pro ty kdo mají odvahu, i v Zoomu nahlas. Pro jistotu ale žádám již takto dopředu všechny kdo se na Zoom připojí, aby měli vypnutý mikrofon, aby nedocházelo k rušení přednášky.

A dále prosím, abyste se případně na Zoom připojili včas, to je do 17 hodin, pokud to nestihnete, sledujte nás už prosím pouze na YouTube. Děkuji.

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2815042548811256/

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *