Marie Šabacká: Jaká tajemství skrývají ledovce? 4. prosince 2020

Ledovce ustupují prakticky všude na světě a to rychleji než se donedávna předpokládalo. Jeden z největších ledových masívů, grónský ledovcový šít se nám rozpadá před očima a pokud se bude planeta dále oteplovat stejným tempem jako nyní, Alpy budou téměř úplně bez ledu do konce tohoto století. Jak to víme a co to pro nás znamená? I o tom vám budu vyprávět během své přednášky celé zaměřené na ledovce. Ledovec není jen neživá masa pohybujícího se ledu, ale na jeho povrchu i v jeho vnitřku existuje bohatý ekosystém mikroorganismů. Ukážu vám jak vypadá, na jaké bázi funguje a jestli by nám jeho studium mohlo poodhalit něco o životě jinde ve vesmíru.

Marie Šabacká získala bakalářský a magisterský titul na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Doktorské studium v oboru Ekologie a Environmentální studie obhájila na Montana State University, Bozeman, USA. Její doktorát byl zaměřen na výzkum života ve studených pouštích v McMurdo Dry Valleys v Antarktidě. Poté se přesunula na postdoktorandskou pozici do British Antactic Survey v Cambridge ve Velké Británii, kde studovala vliv klimatických změn na společenstva sněhu a ledu v maritimní Antarktidě. Po absolvování další postdocké stáže na University of Bristol, přešla na svoji současnou pozici na Centru Polární Ekologie Jihočeské Univerzity. Ve svém výzkumu se věnuji ekologii ledovců.

Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=HEbws4TQKsI

Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/4642590059146164

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *