Michal Marčišovský: O původu chemických prvků ve vesmíru I, 1. srpna 2014

Tématem dvoudílné přednášky je původ a evoluce chemických prvků ve vesmíru. První část se zabývá nukleosyntézou po velkém třesku, evolucí hvězd malé hmotnosti a v nich probíhajícími reakcemi termojaderné fúze a take procesy odehrávajícími se v jejich obálkách, než se odeberou na hvězdný hřbitov s dalekosáhlými důsledky pro chemickou pestrost vesmíru. Druhá část (které se dočkáte patrně v pátek 15.8.)  je věnována procesům v jádrech těžkých hvězd a smrti těchto hvězd.

Přednášející Michal Marčišovský vystudoval výpočetní techniku na Fakultě elektrotechnické ČVUT a v současnosti se věnuje doktorskému studiu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské téže university. Kromě svého mateřského oboru výpočetní techniky se dlouhá léta věnuje rovněž částicové fyzice a dalším, s těmito obory spřízněným oblastem. V současnosti je zaměstnán na Fyzikálním ústavu AV ČR a ve středisku jaderného výzkumu CERN, ve volném čase se věnuje astronomii a psaní příspěvků do bulletinu sdružení Aldebaran Group of Astrophysicist, v němž se můžete seznámit s nejednou zajímavostí současné fyziky www.aldebaran.cz/bulletin/ .

Upozornění: Z důvodu uzavření Národní knihovny se přednášky přesouvají ke Chlupatému duchovi, (Konviktská 6 vedle románské rotundy, stanice tramvaje Národní divadlo nebo Novotného lávka) rezervace v kavárně od 17:00. Příspěvek na nájem se nevybírá, nicméně kavárna očekává přiměřenou konsumaci.
Na 8.8. a dále se předpokládá normální program v Klementinu.
Garant večera Lenka Příplatová, rozesílá Ivan Pergler

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *