Jan Toman: Evoluční trendy a směrovanost evoluce

Zakládá se biologická evoluce na náhodě, nebo sleduje předem dané zákonitosti? Málokterá otázka v historii evoluční biologie vyvolala tolik sporů. Ještě v 19. století většina přírodovědců hledala zákony vývoje organismů, vzorce podobné fyzikálním, podle kterých by mohli odvodit minulost i budoucnost života na naší planetě. Právě tito badatelé se ze všech nejsveřepěji bránili Darwinově teorii, podle které je evoluce výsledkem náhody. Ani přirozený výběr ale nedokáže beze zbytku vysvětlit, proč se život vyvinul právě tak, jak vidíme. Dnes je jasné, že se v průběhu existence života uplatňovaly různé evoluční trendy. Ovlivňovaly přitom i tak zásadní vlastnosti organismů jako je velikost, komplexita nebo inteligence. Měli tedy nakonec Darwinovi odpůrci pravdu? O tom, stejně jako o důsledcích souvisejících objevů třeba pro hledání života ve vesmíru, podiskutujeme na přednášce.

Jan Toman je doktorandem na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zaměřuje se zejména na problémy evoluční a teoretické biologie, zejména teorii zamrzlé evoluce a další moderní přístupy v evoluční biologii. Je autorem monografie Pohlavní rozmnožování optikou evoluce, kterou na začátku roku 2015 vydalo nakladatelství Academia.

Pokračujeme v živých přednáškách. Sejdeme se tedy krátce před pátou opět v budově Přírodovědecké fakulty na Viničné 7 v posluchárně B3 (Fotochemie), která se nachází v přízemí. Stačí tedy vyjít první krátké schody u vrátnice a dát se po chodbě doleva.

Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *