Lucie Davidová: Psychosociální aspekty kosmických posádek, 22. září 2017

Žijeme ve fascinující době, kdy vesmírné agentury i jiné instituce plánují ambiciózní projekty vesmírných misí s lidskou posádkou jako jsou „Moon Village“, nebo mise k Marsu. Takové cíle si bezpochyby kladou za cíl překročit dosavadní limity ať už z pohledu techniky, tak i lidského faktoru ve vesmírných podmínkách. Dlouhodobé vesmírné mise kladou na člověka zcela nové úkoly a výzvy. Zatímco v normálních podmínkách, kde drobný konflikt nebo selhání obvykle nezpůsobí nic závažnějšího než těžkosti či chvilkové nepohodlí, v extrémních podmínkách může skončit fatálně. Proto výzkum zabývající se psychosociálními aspekty lidí v v extrémních podmínkách vyžaduje nemalou pozornost.

Jaké to je dlouhodobě pobývat ve stísněných podmínkách v naprosté izolaci a k tomu s dalšími několika kolegy? Jaké psychologické a psychosociální výzvy pobyt ve vesmíru přináší? Na co si astronauté nejčastěji stěžují a jak jim pomoci?

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.

Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.
Další pátek, tedy 29. září se budeme věnovat chemii. S Janem Havlíkem se zaměříme na téma Syntetická nanochemie.Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

One thought on “Lucie Davidová: Psychosociální aspekty kosmických posádek, 22. září 2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *