Michal Malinský: Původ hmoty z hlediska částicové fyziky, 20. dubna 2018

V prvni casti prednasky v kratkosti shrneme dnesni predstavy o hustem a horkem pocatku vesmiru z pohledu dvou dnesnich “Standardnich modelu”, tj. Standardniho modelu casticovych interakci a Standardniho kosmologickeho modelu. Pokusime se odpovedet na otazky typu “Proc je vodik nejbeznejsim prvkem ve vesmiru?”, “Kde se vzala lehka jadra?”, “Proc se vsechno tezsi nez 7Li zrodilo mnohem pozdeji?” atd. Zaroven zminime nektere problemy, s nimiz se tyto teorie potykaji, a to zejmena v souvislosti s otazkami o puvodu baryonni hmoty jako takove.

Michal Malinský je absolventem MFF UK v Praze a Mezinárodní školy pro pokročilá studia v Trieste. Jako postdoktorand pokračoval v Southamptonu, Stockholmu a Valencii. Podílel se také na výzkumu v CERNu jako člen teoretické skupiny. V současné době působí opět na MFF UK. Zabývá se Standartnímmodelem částicové fyziky a fyzikou za Standartním modelem, Supersymetrií nebo Teorií velkého sjednocení.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie, druhé patro přímo naproti hlavnímu schodišti

Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus).

Nadcházející pátek 27. dubna probereme s Martinou Boháčovou kosmické záření.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *