Pavel Boháček: Subjekt X – Pokusy na lidech v kosmonautice, 6. listopadu 2015

 

Umírali, aby druzí mohli žít… I tak by mohl znít podtitul jedné z nejžádanějších přednášek, které jsem autorem. Celý její příběh je vlastně o hledání. Hledání mezí lidských možností, prostřednictvím létání do vesmíru. Jde o příběhy utrpení, smrti i hrdinství testovacích pilotů, vědeckých pracovníků a jiných lidských “subjektů X “, kteří podstupovali neskutečná muka, aby druhým umožnili bezpečný návrat domů. Je to příběh medicíny a kosmonautiky, který vyprávím hlavně proto, abych vzdal čest, oněm často neznámým, hrdinům kosmonautiky.
Pavel Boháček: Popularizátor kosmonautiky a medicíny. Ve svých článcích a přednáškách se zabývá především nejnovějšími poznatky výzkumu v oblasti letecko-kosmické medicíny, válečné medicíny a lidského faktoru a možnostmi následného využití těchto poznatků v civilní medicíně a běžné zdravotnické praxi.
 

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
POZOR!!! Neformální část diskuse v salonku Cafe Kampus v Náprstkově 10.
 
 
Milí Pátečníci.
 
Vzhledem k velmi smutné události, jíž je umrtí pana docenta RNDr. Karla Vereše CSc., jsme se rozhodli na začátek našeho pátečního setkání zařadit krátkou asi desetiminutovou vzpomínku na tohoto významného muže, přítele a účastníka mnoha pátečnických setkání. 
Proto bych si dovolil vás požádat, abyste tentokrát přišli opravdu na 17 hodin, abychom mohli důstojně zavzpomínat na pana Vereše a přitom abychom neubírali čas přednášejícímu panu Boháčkovi. Děkujeme za pochopení!
 
A to je od nás pro tuto chvíli vše. 
 
Přeji krásný a klidný zbytek dne. 
 
Vítezslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *