Petr Horálek: Lovy skvostů temné oblohy, 10. června 2016

Hvězdná obloha nabízí i při letmém pohledu tolik skvostů. Není to jen Mléčná dráha, kterou si mnozí dnes již ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Dokonce existují i některé úkazy, které nejsou dodneška spolehlivě vysvětleny, neboť se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. A s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A neposledně, tedy možná hlavně – opravdu
tmavá obloha nabízí ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu. Co je to fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří? I to se na přednášce prokládané autentickými fotografiemi autora dozvíte.
 
Petr Horálek se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008, jejím vedoucím redaktorem se stal na jaře roku 2009. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze – zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec.

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, zoologická posluchárna B7.
 
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Creative Tree Pub.
 
 
Milí Pátečníci.
 
I tentokrát budeme na neformální část diskuze v podniku Creative Tree Pub v Kateřinské ulici číslo 10.
 
Opět bych Vás chtěl poprosit, abyste přišli včas, tedy do 17:00.
 
Příští týden, tedy 17. června se podíváme na kosmonautiku a planetární výzkum. S Michalem Václavíkem totiž budeme hovořit o misích ExoMars a studii mise návratu vzorků z Marsu.
Pozor! Michal Václavík si nepřeje pořízení video ani audio záznamu. Pokud chcete přednášku vidět důrazně vám doporučuji přijít, na videu s jistotou nebude.
 
A to je od nás pro tuto chvíli vše.
 
Hezký zbytek dne.
 
Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *