Petr Houdek: Jak drahá je nepoctivost? O nečestnosti a jejím výzkumu (13. října 2023 – Živě Benátská 2 (!!!), Přírodovědecká fakulta UK, Praha)

Přednáška prozkoumá paradoxy v oblasti nečestnosti a klamání. Třeba, že skoro každý se domnívá, že umí poznat podvodníky a lháře, ač to skoro nikdo systematicky nedokáže. Zaměřujeme se na špatné vlastnosti, a naopak prokazatelné znaky podvodu ignorujeme. Zároveň se lidé domnívají, že klam a nedůvěra jsou všudepřítomné a stále intenzivnější, ač naopak čestnost a důvěra je stále typičtějším projevem lidských interakcí (ve většině zemí). Nicméně ukáži, že ani to není úplně pravda, jak ukazuje dynamika selekce podvodníků do specifických oblastí. Zabrousíme do způsobů myšlení, chování a vlastností, které z nás dělají nejpravděpodobnější oběti podvodů. Přednášku zakončíme pikantériemi z výzkumu nečestnosti a podnikatelské etiky. Jak jde o jeden z vůbec nejtěžších vědeckých směrů; do té míry, že je nakonec asi plný podvodníků.

Petr Houdek (*1981) je vedoucím Centra vědy a výzkumu, členem katedry managementu na Fakultě podnikohospodářské VŠE a členem Katedry marketingové komunikace a public relations Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Věnuje se terénním a laboratorním experimentům na nečestnost, podvádění a rozhodovací chyby.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *